Frågor & Svar
Ställ din fråga nedan, så svarar vi så fort vi kan.
Frågor och svar publiceras löpande .
Du får självklart skriva frågor under signatur men styrelsen måste ALLTID ha ditt namn + adress OCH din e-postadress. (Vi kan behöva ta personlig kontakt)
Frågor med bara signatur publiceras inte!!
Nov. 2018
Vissa frågor/inlägg besvaras inte. Kan finnas fler orsaker, ex.
* redan besvarad
* ej av allmänintrese
* mer eller mindre
personangrepp
Felanmälan för ditt boende (lägenhet, garage, parkering eller allmäna ytor)
Klicka här
eller ring
Fastighetssnabben på 0771-90 80 00
2020-06-03
På denna länk hittar du svar på fågor om Lag & Rätt
Ex:
Hur mycket är det okej att låta i en lägenhet?
Jag vill renovera hemma – vad gäller?
Andrahands- och korttids-uthyrning
Hur löser man konflikter i bostadsrättsföreningen?
Ibland kan det ta lite tid innan svar kommer på en fråga. Detta kan bero på att man måste kontrollera och undersöka innan man kan ge ett korrekt svar.
Kravet på att det ska finnas laddare gäller kommersiella byggnader, och nyproduktion som sökte bygglov efter 10 mars 2021.
Vi kommer i nuläget inte att inrätta elbilsladdare i vår förening men, samtidigt är vi medvetna om att det måste göras inom några år.
/Styrelsen
28 januari 2025 09:12:11
Jag undrar hur länga man får väsnas på helger?
Mvh
/Styrelsen
18 januari 2025 10:26:07
Du kan inte göra det själv utan att det i så fall, godkänns av styrelsen.
/Styrelsen
8 januari 2025 15:10:00
/Kerstin, admin
2 december 2024 18:01:44
Nej, det finns ingen asbest i lägenheten. Asbest finns i exempelvis eternitskivor som är satta för att förhindra brandspridning. De finns i soprum, pannrum och den typen av utrymmen.
/Styrelsen
28 november 2024 13:52:33
Precis som du skriver så jobbas det hårt med dessa frågor men, det är inget lättlöst problem.
Det som är på gång just nu är att vi som förening, tillsammans med våra grannföreningar, kommer att ansluta oss till rapporteringssystemet EST. Det är ett samarbetssystem med kommunen, polisen, Fastighetssnabben och vi föreningar. Syftet är att riva de hinder som finns mellan exempelvis socialtjänst, polis och andra aktörer. Hinder i form av bland annat sekretessbestämmelser.
En annan åtgärd som blivit nu i samband med soprumsbränderna är att polisen satt upp övervakningskameror. Om det visar sig vara effektivt, så finns planer på fler kameror i området. Styrelsen har också vid ett flertal tillfällen diskuterat exempelvis kameror i cykelrum. Problemet är att de som har oärliga avsikter i cykelrummen till exempel, antingen förstör kamerorna med sprayfärg eller helt enkelt river ned dom. Det gör att effekten inte alltid når upp till kostnaderna.
Styrelsen tar tacksamt emot förslag på vad som kan göras åt problemen, förutom förslag på kameror och taggsystem. Det har visat sig att om man med använd tagg kan se vem som exempelvis besökt källarförråden, så räcker det tyvärr inte som bevismaterial.
/Styrelsen
27 november 2024 13:08:59
Styrelsen jobbar hårt med frågan om trygghetsskapande åtgärder tillsammans med polis, kommunens socialtjänst, Fastighetssnabben och vårt bevakningsbolag. Vi hoppas att vi kan få till åtgärder som återskapar tryggheten i området.
/Styrelsen
25 november 2024 11:46:17
När jag försöker boka tvättstuga på skärmarna med blippen inne vid tvättstuga 1 och 2 så kommer inte ens alternativet för tvättstuga upp?
Bara samlingslokal, pingisrum, bastu och gym.
Och när jag bokar på webben så kommer det inte upp på skärmarna att jag har någon bokad tid. Gör jag nått fel?
Det är inte omöjligt att detta har med bränderna att göra. På Kopparslagargränd var fiberkablar som löpte i soprummet skadade men, detta kommer förhoppningsvis att bli åtgärdat inom väldigt kort.
/Styrelsen
25 november 2024 11:28:08
1. Arbetet med fjärrvärme är ju nu klart men i vårt trapphus är det tre ”rör” som går från golvet till gamla ”förrådet”, med en rätt stor glipa i en lucka i golvet. Ska detta åtgärdas?
2. Gårdarna fick ju sig ett lyft förrförra sommaren men innan det hann till Kopparslagargränd ojämna så slutade man, kommer vår gård också fixas till i sommar? Bla tog man ju bort buskarna närmast fasaden och la stenplattor där.
Ja det är högst troligt att det med rören kommer att åtgärdas.
Arbetet med yttre miljön kommer att återupptas nu när fjärrvärmen är klar. Däremot är det bestämt att vi måste prioritera Stenhuggargränd eftersom den gården tog mest "stryk" när balkongerna byggdes.
Tidplanen bestäms av ekonomi. Nu tillkom ju tyvärr oväntade kostnader i och med bränderna i soprummen.
/Styrelsen
25 november 2024 11:26:12
Tyvärr kommer saneringen av detta att ta tid, eftersom man måste riva hela soprummet till betongen. Det kommer troligen att behövas ozonrening också.
Därefter blir det målning av väggar, golv och tak.
/Styrelsen
23 november 2024 09:54:39
Jag tycker de är märkligt att nu när de snart är november så är elementen inomhus iskall? Jag ringde fastighetssnabben och dom sa att de styrs av temperaturen utomhus
Är de meningen att man ska frysa sant så trodde jag värmen ingick i hyran och att man ska få bestämma värmen själv på sina element
I sådana fall måste man göra en felanmälan.
/Styrelsen
29 oktober 2024 09:46:44
/Kerstin, red.
26 oktober 2024 08:37:37
Läs här: http://www.ostersundshus18.se/information/bra-att-veta-46406332
/Kerstin, admin
28 september 2024 12:21:30
/Kerstin, red.
1 september 2024 17:06:33